Obsah stránky

Sbor dobrovolných hasičů Olšany

IČ: 65840551

Statutární zástupce: 
Libor Dundálek – starosta

Jednotka SDH obce Olšany:
Kunc Vít – velitel JSDHO
Růžička Hynek – velitel družstva
Ivanšík Jan – strojník
Kunc Pavel – strojník
Režný František – strojník
Smítal Michal – strojník
Štukavec Vlastimil – člen
Tomášek Jakub – strojník
Valehrach Oto – člen

Historie a zaměření spolku
Spolek dobrovolných hasičů byl v Olšanech založen v září v roce 1906. Na pořízení prvního vybavení si členové můseli vypůjčit. Během I. světové války byla velká část hasičského sboru odvedena do armády. Proto byli žádáni o pomoc všichni ostatní muži ve věku od 16 do 50 let. Po válce, když byl odhalen památník padlým, sázeli jednu ze dvou památných lip svobody právě členové SDH. Významný byl rok 1920, díky pomoci obce získali hasiči vlastní požární zbrojnici.

Hasiči se významným způsobem podíleli i na kulturním životě v obci. Pořádali různé výlety, zábavy a dokonce i vinobraní (hrozny byly přiváženy z okolí). Uspořádali také sbírku na opravu domku Adama Růžičky, který byl téměř zničen obrovským přívalem sněhu.

V roce 1938 bylo z olšanské jednoty povoláno do armády 11 jejích členů, mužů byl nedostatek, proto se členkami stalo 10 žen.

V 80. létech 20. století prováděli členové sboru preventivní prohlídky, hasiči se účastnili okrskových soutěží, pokračovali v práci s mládeží a podíleli se na dobrovolném dárcovství krve. Koncem 80. let si na různých soutěžích v okolí začal vést velmi dobře kroužek mladých požárníků vedený Františkem Růžičkou.

Jednou z největších akcí olšanského SDH bylo uspořádání velkých závodů v požárním útoku na farmě Bolka Polívky v roce 2003. Na tuto soutěž se celkem sjelo 32 družstev mužů a 10 družstev žen z celé Moravy. 

V roce 2015 bylo zakoupeno požární vozidlo Tatra T815 CAS 32. Velkými opravami prošla víceúčelová budova s hasičskou zbrojnicí. Hasičům se podařilo získat i dodávku. 

Hasiči vyjíždí k různým typům zásahů, často ke spadeným stromům přes cestu a k lesním požárům. Velkým zásahem byl podíl při hašení domu čp. 98 v roce 2011. Pomáhají také při údržbě a různých technických činnostech v obci, sbírají kovový šrot, pořádají neckyádu a pomáhají při dalších akcích v obci. Důležité bylo obnovení činnosti dětského oddílu

 

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.